www.counter-strike.pl
FAQ  Szukaj  Grupy  Rejestracja  Profil  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  Zaloguj  
[FAQ] Czyli najczęstsze problemy z CS!!! |update 16.01.2k10|

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Board Counter-Strike.PL Strona Główna -> Problemy z Counter-Strike 1.6
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KhazarOne
Moderator
Moderator


Dołączył: 17 Kwi 2007

PostWysłany: Nie Gru 30, 2007 2:44 pm    Temat postu: [FAQ] Czyli najczęstsze problemy z CS!!! |update 16.01.2k10| Odpowiedz z cytatem

PRZED PRZECZYTANIEM FAQ LUB NAPISANIEM NOWEGO TEMATU ZAJRZYJ TUTAJ!!!
W tym miejscu znajdziesz wiele odpowiedzi na częste problemy z csem i ze steamem.


Witam!

Przeglądając kilkanaście stron tematów z działu "Problemy 1.6", postanowiłem napisać małe FAQ, które powinno ułatwić sprawę w poszukiwaniu odpowiedzi na najczęstsze problemy. Przed przeczytaniem tego poradniczka, polecam zajrzeć TUTAJ

No to zacznyamy:

1. Mam ustawione swoje raty, wszystko jest w normie, jednak przycinają mi się modele, gram na ex_interp 0.01, co zrobić (+jak ustawić raty, pozbycie się choke, loss)?


Raty ustawia się pod łącze, a ex_interp pod raty. Wpisz przy swoich ratach ex_interp 0, a dostosuje się on do twóich ratów. Jeżeli zostanie ustawiony inny ex_interp niż 0.01, znaczy to, że pod 0.01 raty są nieprawidłowe (nie oznacza to, że są złe i będziesz miał na nich lagi etc). Ex_interp i przycinanie modeli zależą od ratów, łącza, komputera. Czasem po prostu nie można ustawić 0.01. Pamiętaj także, że nawet gdy masz dany ex_interp ustawiony, to modele graczy z innym ex_interp niż twój, będą się przycinały, tak więc na FFA graj na 0.1 (standardowy), a w ligach musisz kombinować tak z ratami, aby ustawić regulaminowy. (+ aby się pozbyć choke i loss, trzeba poprawnie ustawić raty. Ustawianie ratów opisane zostało w tych dwóch tematach: LINK 1 LINK 2, oraz w tym tekście, który wyjaśnia wszystko co i jak: LINK)

Co do ex_interp polecam także przeczytać ten tekst: LINK. Czasem dany ex_interp wymuszany jest przez serwer, wtedy gracz go nie zmieni.


2. Gdy włączam Steama, wyskakuje okno aktualizacyjne, po czym znika i się nic nie dzieje, lub pojawia się błąd, co zrobić? (+mam problem z jakimiś plikami steama/ich brakiem/nie chce mi się włączyć CS)

Przy jakichkolwiek problemach z update, najpierw w katalogu Steam skasuj plik Clientregisty.blob i spróbuj uruchomić Steama. Jeżeli to nie pomoże, możesz zrobić reinstall Steama. W wielu innych przypadkach z błędami Steama pomaga właśnie reinstall.


3. Mam problem z ulubionymi serverami w Steamie. Gdy zresetuję komputer/od czasu do czasu znikają mi ulubione servery, co zrobić (+jak zrobić kopię ulubioncyh serwerów)?

Taki urok Steama. Aby się zabezpieczyć przed takim zjawiskiem, rób od czasu do czasu kopię pliku odpowiedzialnego za ulubione servy (znajduje się w katalogu Steam/Config pod nazwą serverbrowser.vdf).


4. Mam w csie max 60 FPS, a sprzęt na setkę, co zrobić (+mam mało fps, dobry sprzęt, chcę mieć więcej fps)? (KOMPEDIUM O FPS LINK)

Wyłącz synchronizację pionową w karcie graficznej, JAK TO ZROBIĆ, TUTAJ (+wyłącz synchro pionową, ustaw częstotliwość odświeżania taką, jakiej używasz w windowsie dla danej rozdzielczości (Tworzysz skrót na pulpicie do csa, Prawy Przycisk Myszy/Właściwości/w polu element docelowy na samym końcu po spacji dopisujesz: -freq wartość odświeżania, np. -freq 100 (dla 100Hz)))

Przyda się także skan antywirusowy, scandisc i ewentulanie defragmentacja dysku, gdy miałeś daną liczbę FPS, a nagle spadła. Nie najgorszym rozwiązaniem byłby format, oczywiście jeżeli jest to możliwe. Czasem FPS może zależeć od driverów i systemu.

Możesz także wyłączyć dostęp do friendsów w trakcie gry, w opcjach Steama.

Co do FPS, polecam przeczytać także ten temat: LINK

Co do odświeżania:

Za pomocą programu REFORCE.
Jeśli masz monitor LCD to max możesz ustawić 75Hz w danej rozdziałce np:
640x480 - 75Hz
800x600 - 75Hz
1024x768 - 60Hz
1280x1024 - 60Hz

Jeśli masz CRT to musisz sprawdzić ile może Twój monitor wyświetlić. Większość obsługuje :
640x480 - 100Hz
800x600 - 100Hz
1024x768 - 85Hz
1280x1024 - 75Hz

Odpalamy reforce klikamy na AUTO POPULATE, później wynajdujemy dane wartości i wpisujemy odświeżanie.
Na końcu apply i zamykamy poprzez close.

Jeżeli po ustawieniu danych wartości na monitorze pokażą się napisy,
a monitor się wyłączy trzeba wejść w program REFORCE i zmniejszyć odświeżanie w danej rozdzielczości.

Czasem naszym przeciwnikiem są syfy na kompie, polecamy skan kompa Ad-aware'm lub Spybot'em Search and Destroy'em. Na prawdę dobry program, w 100% się sprawdza : )


5. W trakcie gry moja klawiatura/myszka łapie chwilowe zwiechy lub nie reaguje, co zrobić?

Sprawdź podłączenie wtyczek kabli do gniazd w komputerze, czy aby coś się nie poluzowało/wysunęło, a następnie przeczytaj ten temat: LINK


6. Gdy ustawię daną rozdzielczość (małą, np 800x600) CS odpala mi się w okienku, co zrobić?

Zmniejsz częstotliwość odświeżania ekranu (jak to zrobić, patrz punkt 4)


7. Nie mogę w csie ustawić 32 bitów, a także nie mogę wybrać trybu OpenGL, co zrobić?

Przeinstaluj/zainstaluj nowsze/inne sterowniki od karty graficznej. Czasem trzeba nawet zainstalować starsze stery, by wszystko chodziło prawidłowo.


8. Mam problem, mianowicie ukradziono mi konto Steam/zapomniałem hasła, nie znam odpowiedzi na tajne pytanie, co zrobić?

W obu przypadkach zastosuj procedurę odzyskiwania konta po kradzieży, co zostało opisane TUTAJ


9. Mam problem, nie wiem jak zrobić sobie logo do CS/robię logo i nie działa, co zrobić?

Przeczytaj te tematy: LINK 1 LINK 2 i zrób dokładnie tak, jak opisano. Musi działać :)


10. Mam problem z myszką, jest za szybka/nie precyzyjna, przeszkadza mi akceleracja, jak się jej pozbyć?

Wszystko jasno opisuje ten temat: LINK (w przypadku, gdy linki do mousefixa nie działają, wystarczy na google wklepać mousefix i znajdziemy)


11. Chcę wyłączyć animacje broni, jak to zrobić? (+chcę wyłączyć ruch ręki z bronią)

Użyj modeli HLTV LINK, w nich nie ma animacji (+za ruch ręki odpowiada komenda cl_bob 0)


12. Nigdy nie używałem cheatów, jednak dostałem bana na steamie, używam sxe, co zrobić?

Wyłącz sxe, to ten program powoduje taki błąd. Czasem trzeba poczekać. Sxe nie jest kompatybilny z VACem.


13. Mam problem z configiem, nie wszystko działa jak powinno, lub gra działa nie tak jak trzeba, co zrobić?

Skasuj config (uprzednio go sobie gdzieś kopiując, aby nie stracić go), włącz grę, jeśli wszystko działa ok, to znaczy, że coś w configu jest nie tak. Wtedy załóż temat, podaj zawartość configu wklejając go np. na www.ampaste.net i podając linka w wiadomości, a także załącz opis problemu.


14. Nie mam dziur po nabojach w ścianach, etc, co zrobić?

Ustaw komendy w configu, tak jak tu:
Kod:
max_wallpuffs 100 maksymalna ilosc wybuchow na scianie/sciennych wybuchow.
max_rubble 100 najwieksza ilosci zwiru/kamieni w grze
max_shells 120 zmienia maksymalna ilosc widocznch lusek
max_smokepuffs 120 zmienia maksymalna ilosc dymkow od uderzen kul.
mp_decals 300 maksymalna ilosc wyswietlanych dziur po kulach.
r_decals 500 ilosc decali w czasie gry.



15. Dokonałem różnych podmianek, jednak CS działa nieprawidłowo, wiesza się/nie włącza etc, co zrobić (+mam GUI, chcę je usunąć/zastąpić innym)

Najprościej usuń pliki, które podmieniałeś, jeżeli chcesz pójść na łatwiznę skasuj cały folder counter-strike. Przy usuwaniu GUI sprawa ma się podobnie, a jeżeli chcesz wgrać inne, to zrób to tak, jakbyś wgrywał piewszy raz, a gdy system zapyta sie czy zastąpić pliki, zgódź się.


16. Mam na mapie postrzępione krawędzie, co zrobić?

Włącz synchronizację pionową (odwrotność punktu 4), jednak pamiętaj, że wtedy spadną FPS. Możesz także zmienić częstotliwość odświeżania (patrz punkt 4)


17. Bawiłem sie opcjami w csie, chcę przywrócić standardowe ustawienia, jak to zrobić?

Skasuj plik config.cfg (i o ile istnieje userconfig.cfg). Znajdują się one w katalogu counter-strike/cstrike_polish (dla polskiego steama, lub dla angielskiego w samym cstrike)


18. Przy próbie włączania CS wiesza mi się komputer, co zrobić?

W pierwszej kolejności zobacz czy sprzęt aby za mocno się nie grzeje. Usuń config, zmień drivery. Skasuj wszelkie dokonywane podmianki etc.


19. W menedżerze zadań, coś zżera mi zasoby systemowe, przez co mam spadki fps, lagi etc, co zrobić?

Wejdź w Start/Uruchom/wpisz msconfig i zatwierdź enterem. W otwartym oknie przejdź do zakładki "Uruchamianie" i wyłącz wszystko co jest niepotrzebne, a nie ma bezpośredniego związku np. z driverami.


20. Zmieniłem rozdzielczość w csie, która jest za duża na mój monitor, teraz nie mogę włączyć gry, co zrobić?

Wedle punktu 4 (komenda -freq) dopisz na końcu po spacji np. -width 800 -heigh 600 (będzie rodziałka 800x600)


21. Mam problem z radarem. Gdy mam w ręku pistolet jest nieprzezroczysty, gdy zmieniam na nóz, zmienia się na przezroczysty, co zrobić?

To wina sterowników od karty graficznej. Zmień je lub przeinstaluj.


22. Czy dane ustawienie/modele/podmianki/modyfikacje etc są legalne w danej lidze?

Regulamin ligi jest po to, aby to wszystko wiedzieć, a więc przeczytaj tenże regulamin.


23. Mam w 1.6 modele z CZ, chcę mieć te stare, co zrobić?

Przeczytać ten temat: LINK


24. Gdzie znajdę High FPS Models?

Np. TUTAJ


25. Czy żeby grać w CSa muszę odpalać Steama?

Tak, Steam sam się odpali przy włączaniu CSa.


26. Chiałbym sobie odmienić csa, zmienić modele etc, gdzie mogę znaleźć podmianki etc?

Najlepszym źródłem jest www.fpsbanana.com


27. Jak włączę zoom w awp, nie mam czerwonej kropki, co zrobić? (+ za co zoom włącza się wolno)

Odpowiada za to komenda crosshair 1, ustaw to w configu, lub wklep w konsoli. (+zoom włącza się wolno od zmiany wersji z 1.5 na 1.6, nic z tym nie zrobisz)


28. Jak odpalić demo, by można było je zatrzymywać/przewijać?

W konsoli wpisujesz: viewdemo nazwa_dema.dem


29. Zwiesza mi się gra po 20 minutach gry, co zrobić?

Najczęściej zależy to od karty graficznej. Zazwyczaj jest tak w starszych wersjach kart. Aby zadziałało należy pokombinować ze sterownikami. W moim przypadku pomogła starsza wersja sterów.
Link do sterowników dla starszych kart graficznych

30.Mam ciemno na mapach, nie widzę przez to przeciwnika, co zrobić?

Wpisujemy do userconfiga to co niżej i dzięki temu nie będą zmieniać się wartości i będzie jaśniej.
Kod:
brightness 3; alias brightness
gamma 3; alias gamma

Jeśli to nie działa to przestawiamy w sterownikach od karty graficznej GAMMA na wyższą wartość.
Można to zrobić także w programie PowerStrip lub GammaPanel.
Osobiście polecamy PowerStripa bo nie trzeba robić tego za każdym razem. Program jest w autostarcie systemu.

++

31. Jak ustawić wyświetlanie FPS, pingu etc? (NetGraph)??

Komendy odpowiedzialne za ustawienia pozycji net_graph:
net_graph 1/2/3 - (standard 0) - włącza licznik fps, ping
net_graphpos 1/2/3 - (standard 1) - ustawia pozycje
net_graphwidth "liczba" - (standard 150) - ustawia pozycję
graphheight "liczba" - (standard 64) - ustawia wysokość


32. Chciałbym sobie pograć z botami, jednak nie mam zielonego pojęcia od czego zacząć, jakie boty są najlepsze, co zrobić?

Zajrzyj do tego tematu: ZBOT
Polecam ZBOTy ze względu na ich łatwość instalacji i obsługi. Do "New Game" są idealne, przy serwerach typu HLDS + AMXX mogą stwarzać problemy z działaniem niektórych pluginów, znikaniem czasu rundy, brakiem reakcji na podłożoną bombę etc. Mimo wszystko są dobre z tego względu, że same analizują mapy, nie trzeba szukać po necie waypointów.

33. Skalowanie obrazu, zmiana proporcji

Skalowanie monitora w CS 4:3 w CS z 16:9 / 16:10 (panoramiczny)

W tym celu należy wejść w OSD monitora i ustawić opcje odpowiedzialną za skalowanie obrazu. Szukamy opcji w stylu 4:3 in wide = zmieniamy na 4:3. Zależnie od marki monitora opcja ta może mieć inną nazwę. Następnie wchodzimy w ustawienia karty graficznej i wybieramy jedną z opcji:



Dzięki temu nasz obraz w rozdzielczości np: 800x600 na monitorze panoramicznym nie będzie "rozciągnięty".


Źródło: Board.CS.PL
-------------------------------------------------------------------------------------



Na wiele problemów pomaga reinstall, format. Dużo zależy od sprzętu, ustawień, posiadanego internetu (radiówka, kablówka, neostrada, netia itd etc)
Ostatnio Neostrada i Netia (gdyż w dużej części biegają po tych samych łączach) miewają problemy, przez co gracze mają duże pingi, lagi etc. Nic się z tym nie zrobi, jedyne co, można zadzwonić do dostawcy internetu i porozmawiać o problemie.

Uważajmy na włączonego firewalla, gdyż przez niego także mamy dziwne rozłączenia z serwerem, błędy etc.

Co do sprzętu, sprawdzaj czy dobrze podpinasz różne elementy (głośniki, słuchawki, mikrofon, etc), czy nie masz nic wyciszone w panelu dźwięku etc. Częste probelmy wynikają z naszego pośpiechu i niedopatrzenia.

Myślę, że się przyda.
Pozdrawiam




P.S.
Jeżeli macie pomysły na kolejne pytania i odpowiedzi, piszcie. Posty w stylu "GZ dobra robota" czy "Eee lipa" będą usuwane. Tylko konkrety proszę.




Autorzy nie biorą odpowiedzialności w razie szkód, robisz to na własne ryzyko.
_________________
www.Counter-Strike.PL


Ostatnio zmieniony przez KhazarOne dnia Sob Kwi 02, 2011 9:57 pm, w całości zmieniany 23 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Google
Reklama




PostWysłany: Nie Gru 30, 2007 2:44 pm    Temat postu:

Powrót do góry
KhazarOne
Moderator
Moderator


Dołączył: 17 Kwi 2007

PostWysłany: Sob Sty 16, 2010 5:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodana informacja o skalowaniu obrazu sterownikami. 16.01.2k10
_________________
www.Counter-Strike.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
KhazarOne
Moderator
Moderator


Dołączył: 17 Kwi 2007

PostWysłany: Sro Lut 23, 2011 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Taki mały update stworzony przez usera, część się chyba powtarza, ale może komuś się przyda.
Cytat:
P: Jak są najlepsze sterowniki do mojej karty graficznej-abym osiągnął jak najwięcej FPS'ów?

O: Niestety, nie ma złotego środka, ze względu na różne konfiguracje sprzętowe, należy indywidulanie przetestowa wiele wersji sterownikówm, aby wybrac te najlepsze. Przy pomocy 3dmark 2001 można zmierzyć w punktach możliwości komputera. Po każdej zmianie sterowników, wykonujemy test. Na koniec wybieramy te sterowniki na których osiagneliśmy najlepszy wynik, proste?

P: Wieczna aktualizacja Steama, jak temu zaradzic;nie mogę grac, moj ping jest wysoki.

O: KOńczymy prace aplikacji, po czym udajemy się do miejsca w którym spoczywa nasz steam. następnie usuwamy pliki: AppUpdateStats.blob i ClientRegistry.blob. Przy ponownym uruchomieniu Steama, proces aktualizacji powinien przebiec bez problemu.

P: Od dłużeszgo czasu proces dołączania do serwera trwa nadzwyczajnie długo, co zrobic?

O: Aby się tego pozbyć należy systematycznie usuwac plik custom.hpk znajdujacy się w C:\Program Files\Valve\Steam\SteamApps\<nazwa_konta>\counter-strike\cstrike. Choc lepszym rozwiązanie jest zastosowanie komendy, która wyręczy nas w tej czynności.Ku temu umiesc w pliku konfiguracyjnym (config.cfg) komende hpk_maxsize "x", gdzie x-to wartoś okresjaląca maksymalny rozmiar owego pliku. Zaleca sie ustawi minimalną wartość, czyli hpk_maxsize "0.001"

ps. plik nie wpływam na recoil.

P: W jaki sposób ustawic kolory, aby osiągnąc pełna widoczność w najciemniejszych zakamarkach na mapie? (bez zadnego dodatkowego oprogramowania)

O: Przestaw gamma na 1,30. Ewentualnie, jeśli nie otrzymasz oczekiwanego rezultatu, możesz zwiększyć jasność-proporcjonalnie zmniejszając kontrast.

P: Tuż po uruchomieniu CS, wywala mnie do pulpitu, co robić?

O: Rozwiązanie częściowe-nie zalecane

W tym przypadku należy zamknąć proces EXPLORER.EXE (wielkość liter ma znacznie, uniknij pomyłki ), w tym celu włąćz Menedżera zadań, wciskając kombinację klawiszy Ctrl+Shift+Esc lub Ctrl+Alt+Delete.

Rozwiązanie kompltne-zalecane!

Zainstalowac program antywirusowy - usunąć wirusa.

P: Gra uruchamia się w małym okienku, co robić? SCREEN: http://i52.tinypic.com/2ut5gkn.jpg

O: Gra uruchamia się w ten sposób wówczas kiedy narzucimy odswiezanie monitora większe niż urządzenie jest w stanie obsłużyć. W opcjach startowych CS'a (STEAM>Properties>Set launch options)wartość(X) stojącą przy komendzie -freq x należy zmniejszyć. Jeśli posiadasz starszy monitor LCD będzie to wartość 75, czyli: -freq 75

P: Gra działa zbyt szybko, jak na speedhacku, co zrobić?

O:
Rozwiązanie dla posidaczy procesów wielo rdzeniowych:

Ów problem dotyka osoby posiadające procesory z więcej niż jednym rdzenień, gdyż stary Counter strike nie radzi sobie z ich obsługą . Aby wyeliminować problem należe zainstalować AMD Dual Core Optimizer. Lub poprzez Menedżera zadań, dla procesu hl.exe ustwić koligację na jeden rdzeń.

LUB(jeśli powyższe rozwiązanie nie pomaga)

Rozwiązanie dla posiadaczy kart graficznych ATI:

Włącz panel Catalyst Control Center, rozwiń opcje 3D i przejdz do Catalyst IA - przesuń pasek na Advanced (jeśli to nie pomoze, spróbuj przestawić na Standard lub Wylączyć)

P: Co to jest config.cfg oraz userconfig.cfg, gdzie go mogę znaleźć i co w nim się znaduje?

O: Oba pliki zawierają w sobie zestaw komend, za pomocą których możemy dostosować grę do własnych potrzeb, np. komenda sensitive x-umożliwia ustawienie czułość myszy podczas gry. (gdzie x to stopień czułości myszy wyrażony w liczbach, np.: sensitive 2.5)
Pod tym adresem możesz znależć dokładny opis poszczególnych komend > http://board.counter-strike.pl/viewtopic.php?t=37584
Lokalizacja plików: C:\Program Files\Valve\Steam\SteamApps\<nazwa konta>\counter-strike\cstrike

Ewentualnie można utworzyć plik usercnofig.cfg i umieścić w nim zestaw komend, które gra przy każdym uruchomieniu będzie ponownie wczytywała. Jest to dobre rozwiązanie, gdyż niektóre serwery bez naszej wiedzy edytują konfig zmieniając w nim np.: ustawienia sieciowe(rate, cl_rate...etc.). Ów plik należy samodzielnie utworzyć, domyślnie nie ma go.

P: Jak włączyć krew;zwiększyć jej ilość;pozbyć sie białej krwi?

O: Ustaw wartości dla poniższych komend na 1 lub zwiększyć aby otrzymać więcej krwi.
violence_ablood "1"
violence_hblood "1"
violence_agibs "1"
violence_hgibs "1"

P: Counter-Strike: hl.exe - Błąd aplikacji

Instrukcja spod "0x5f1baed8" odwołuje się do pamięci pod adresem "0x00000564". Pamięć nie może być "read".

Kliknij przycisk OK, aby przerwać działanie aplikacji

O: Najczęsciej błąd pojawia się z powodu problemu ze sterownikami do karty graficznej. Z moich obserwacji wynika że dotyczy to, głównie posiadaczy kart AGP. Ale do rzeczy, co należy zrobić?
Krok: 1
Odinstalować obecne sterowniki od karty graficznej, zresetować system.
Krok: 2
Przy pomocy programu Driver Cleaner wyczyścić ewentualne pozostałości po sterownikach.( UWAGA! Program używać z rozwagą, jeśli posiadasz kartę ATI, z rozwijanego menu wybierz ATI), Ponownie zrtesetuj.
Krok 3:
Przywróć domyślne ustawienia BIOSu - BIOS's default settings.
Krok 4:
Teraz, możesz bezpiecznie przystapić do ponownego zainstalowania setrowników. Uprzednio, pobierz najnowsza wersje, korzystając ze strony producenta. ( Sterowniki ATI - http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx
Sterowniki Nvidia - http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us )


by Marcus
_________________
www.Counter-Strike.PL
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum Board Counter-Strike.PL Strona Główna -> Problemy z Counter-Strike 1.6 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
© 1999-2012 Counter-Strike.PL Sebastian Kasperek | Rosi CMS © MD Software | Linki: Zdjęcia reklamowe | Czarter jachtów Mazury